Σημαντική νίκη της Γραμμενίτσας επί της Φιλοθέης

Πολύ σημαντική νίκη πέτυχε η Προοδευτική, που την κρατά ζωντανή στην προσπάθεια της απευθείας παραμονής της στην κατηγορία.

Σπουδαίας βαθμολογικής σημασίας νίκη πέτυχε η Προοδευτική Γραμμενίτσας, που επικράτησε εντός έδρας της Φιλοθέης με 2-1, πλησιάζοντάς την στους 4 βαθμούς, και παίρνοντας ένα ματς που δεν την έπαιρνε να χάσει. Στο 23ο λεπτό, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ, όταν έπειτα από σέντρα του Τσιγαρίδα στο δεύτερο δοκάρι, ο Δημητρίου με πλασέ έγραψε το 1-0.

Στην επανάληψη η Φιλοθέη έγινε πιο επιθετική και στο 50ο λεπτό, ο Κααραχάλιος με ωραίο μακρινό σουτ, ανάγκασε το Νάκο να διώξει δύσκολα σε κόρνερ. Στο 61ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι έφεραν το ματς στην ισορροπία, όταν μετά από κόρνερ του Κατσιγιάννη, ο Δημήτρης Γιαννούλης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για το 1-1. Μετά την ισοφάριση, η Φιλοθέη κυνήγησε την ολική ανατροπή, έχοντας δύο φάσεις με το Μουζακίτη που δεν κατάφερε όμως να σκοράρει, για να αγγίξει το 2-1, ο Δημητρίου στο 72ο λεπτό, όταν με κεφαλιά σημάδεψε το κάθετο δοκάρι του Αθανασίου. Στο 84ο λεπτό ήρθε η φάση που έκρινε το ματς, όταν  ο Παππάς κέρδισε πέναλτι από το Σιαπλαούρα, και ο Τσιγαρίδας που ανέλαβε να εκτελέσει το κρίσιμο πέναλτι δε λάθεψε, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1. Στο 88ο λεπτό, ο Γιαννούλης απείλησε με ισοφάριση, όμως η κεφαλιά του έφυγε άουτ, και οι γηπεδούχοι κράτησαν τη μεγάλη νίκη.

Διαιτητής : Τσιώρης Παναγιώτης  Βοηθοί : Βάτος Παναγιώτης - Αλευρή Κωνσταντίνα

Προοδευτική Γραμμενίτσας (Σιαπέρας Χ.) : Νάκος, Κάτσινος, Παππάς Θ., Βούλγαρης, Νάτσιος Σ., Δάρδας, Φώτης (75' Παππάς Φ.), Μπασιάκος Κ. (64' Αθανασιάδης), Παπαευθυμίου, Τσιγαρίδας (90' Μπιθυκούκης), Δημητρίου (90' Νάτσιος Γ.)

ΑΟ Φιλοθέης (Καυκιάς-Λαζανάς) : Αθανασίου, Μποχώτης (46' Γιαννούλης Σ.), Ευθυμίου, Σιαπλαούρας, Διαμάντης, Καραχάλιος, Τσιρογιάννης (46' Μουζακίτης), Κατσιγιάννης, Τασούλας (46' Τζιομάκης), Καραγιάννης, Γιαννούλης Δ.