Ισόπαλο το γειτονικό ντέρμπι ανάμεσα σε Σελλάδες και Σκουφά Κομποτίου

Ισόπαλοι με 1-1 αναδείχτηκαν ΑΕ Σελλάδων και Σκουφάς Κομποτίου στο γειτονικό ντέρμπι με το οποίο ολοκληρώθηκε η σημερινή δράση στην Α' κατηγορία.

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το γειτονικό ντέρμπι ανάμεσα στις Σελλάδες και τον Σκουφά που διεξήχθη στο γήπεδο του Κομποτίου. Πλέον, η ομάδα των Σελλάδων στρέφει την προσοχή της στα παιχνίδια με το Κομμένο και την ΑΕΚΠ, όπου θα χρειαστεί βαθμούς για να παραμείνει στην 10η θέση που οδηγεί σε βέβαιη παραμονή στην κατηγορία, ενώ ο Σκουφάς θα αντιμετωπίσει Φιλοθέη και Μέλισσα που βρίσκονται ακριβώς από πάνω του στη βαθμολογία, με στόχο την κατάκτηση της τιμητικής 6ης θέσης.

Σε ένα κακό αγωνιστικό χώρο που φαίνεται ότι επηρέασε και τις δύο νεανικές ομάδες, οι οποίες δεν έκαναν καλό παιχνίδι, με αποτέλεσμα τις λιγοστές φάσεις, κυρίως από στημένα, μπροστά από τις δύο εστίες, οι τυπικά γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν την ισοπαλία, εκμεταλλευόμενοι την αριθμητική υπεροχή που απέκτησαν στο τελευταίο μισάωρο της αναμέτρησης. Στο α' ημίχρονο, οι τυπικά φιλοξενούμενοι που είχαν στο 25' μία καλή εκτέλεση φάουλ του Μαλτέζου που απέκρουσε δύσκολα ο Μαρκετάκης, κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 41ο λεπτό, όταν μετά από ωραία ενέργεια του Μαλτέζου και σέντρα, ο Δήμος με μονοκόμματο σουτ έκανε το 0-1.

Στην επανάληψη, η εικόνα δεν άλλαξε μέχρι τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, όπου ο Κ. Κασελούρης αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Οι Σελλάδες κατάφεραν να εκμεταλλευτούν την αριθμητική υπεροχή και να ισοφαρίσουν σε 1-1 στο 72ο λεπτό, με τον Δ. Σιαφάκα να νικά με απευθείας εκτέλεση φάουλ τον Βατούγιο που έκανε κακή εκτίμηση της πορείας της μπάλας. Στον εναπομείναντα χρόνο δεν έγινε κάποια μεγάλη φάση που θα έδινε σε κάποια από τις δύο ομάδες τη νίκη, με αποτέλεσμα η λήξη του παιχνιδιού να τις βρει ισόπαλες στο 1-1.

Διαιτητής: Καραγιάννης Θοδωρής  Βοηθοί: Πολύζος Κωνσταντίνος - Δημητρόπουλος Γιάννης

ΑΕ Σελλάδων (Χρήστου): Μαρκετάκης, Χρήστου, Μπέκας, Κατσάνος, Παπαδημητρίου, Χαβέλας Ν., Γκίκας (80' Πλατσούκας), Σιαφάκας Δ., Ζιώγος, Ευαγγελής, Μπουζάνης (75' Μεμπλικάι)

Σκουφάς Κομποτίου (Μαγκάκης): Βατούγιος, Παπαγεωργίου (75' Βασίλας), Καραδήμας, Κασελούρης Κ., Κασελούρης Π., Δήμος, Παπανδρέου Χ. (75' Κώτσης), Μασκλαβάνος (62' Στράτος), Παπανδρέου Φ. (87' Παπακώστας), Μαλτέζος, Τσούμαλης (62' Χαβέλας Γ.)