Έκανε «σεφτέ» με Δόξα ο Αίας

Την πρώτη του νίκη έπειτα από δύο σερί ήττες στο πρωτάθλημα πέτυχε ο Αίας, που επικράτησε δύσκολα στο τοπικό ντέρμπι επί της Δόξας με 65-64.

Στο τοπικό ντέρμπι που διεξήχθη, όπως όλοι οι αγώνες μπάσκετ και φέτος, στο Κλειστό Γυμναστήριο Τ9 στους Κωστακιούς, για την 3η Αγωνιστική της Α' ΕΣΚΑΒΔΕ, οι δύο ομάδες ήταν επί 40 λεπτά κοντά στο σκορ, χωρίς καμία να μπορεί να ξεφύγει με προβάδισμα μεγαλύτερο των 4 πόντων. Έτσι, όλα κρίθηκαν στο τελευταίο λεπτό του αγώνα.

Ο Γυφτοκώστας έβαλε μπροστά τη Δόξα με 1/2 βολές (61-62), αλλά ο Τσιλιγιάννης με τρίποντο έδωσε προβάδισμα στον Αίαντα 2 πόντων (64-62), 29" πριν τη λήξη. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι αστόχησαν στην επόμενη επίθεση, ο Παπαμιχαήλ κέρδισε το φάουλ και ευστόχησε σε 1 από τις 2 βολές, δίνοντας προβάδισμα 3 πόντων (65-62) στους γηπεδούχους. Ο Γυφτοκώστας πέτυχε γρήγορο καλάθι 2 πόντων 10" δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, αλλά οι παίκτες της Δόξας δεν κατάφεραν να κάνουν γρήγορα το φάουλ. Αυτό τελικά έγινε 1,7" πριν τη λήξη, ο Μπούγιας αστόχησε και στις 2 βολές, όμως δεν απέμενε χρόνος για τη Δόξα ώστε να εκδηλώσει επίθεση, με αποτέλεσμα ο Αίας να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα με 65-64.

Διαιτητές: Τσίγας - Τσώλης

Δεκάλεπτα: 19-18, 34-37, 45-47, 65-64

Αίας Άρτας (Τάτσης): Κώστας 7, Τσιλιγιάννης Δ., Φορτοτήρας 2, Μπούγιας 20(5), Χάρος, Τσιλιγιάννης Θ. 8(1), Μητρογιάννης, Βάρδιας, Μπαλωμένος 3, Παπαμιχαήλ 25(1), Παπαχρηστος

Δόξα Άρτας (Κιφοκέρης): Κωστούλας Α. 2, Βασιλείου 6, Γκανιάτσας 1, Γεωργίου 1, Γυφτοκώστας 12, Βάσιος, Πετρέκας 3, Μουκάι 13(3), Τσίτσικας 4, Μάνθας 6, Αναγνώστου 16(1), Τρίμπος

Photo credit: Γιάννης Κοσμάς