Δεύτερη σερί ήττα για την Αναγέννηση

Τη δεύτερή της ήττα μέσα σε λίγες μέρες γνώρισε η Αναγέννηση, που ηττήθηκε από τον Εθνικό Ν. Κεραμιδίου, με 0-1.

Δεν τα κατάφερε η Αναγέννηση κόντρα στον Εθνικό Ν. Κεραμιδίου, γνωρίζοντας την ήττα με 0-1, τη δεύτερη μέσα σε λίγες ημέρες, υποχωρώντας στο βαθμολογικό πίνακα. Αντίθετα, οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 4 στα 4, φεύγοντας με ένα πολύ σημαντικό "διπλό" αν και δεν εντυπωσίασαν με την απόδοσή τους. Η Αναγέννηση παρουσίασε το ασύνδετο πρόσωπο που έχει παρουσιάσει και σε άλλα φετινά παιχνίδια της, δείχνοντας πως θέλει ακόμα αρκετή δουλειά για να δέσει και να κυνηγήσει κάτι καλύτερο. Εκτός της μέτριας απόδοσής της, σήμερα είχε να αντιμετωπίσει και τη διαιτησία του κ. Τζάμου που δεν ήταν στα επίπεδα που πρέπει, αφήνοντας σε αρκετές περιπτώσεις το σκληρό παιχνίδι που ξεπερνούσε τα όρια του φάουλ.

Στα καθαρά αγωνιστικά, η Αναγέννηση απείλησε πρώτη στο 3ο λεπτό, όταν μετά από απομάκρυνση της άμυνας σε φάουλ του Μπεκατώρου, ο Κυριάκης σούταρε, όμως ο Πατσιογεώργος μπλόκαρε. Στο 12ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρώτη τους καλή φάση, με τον Παπαδόπουλο από το ύψος της περιοχής να εκτελεί, όμως τον Μπαλαούρα να πέφτει και να μπλοκάρει σταθερά. Στο 17ο λεπτό, ο Παπανίκου σέντραρε επικίνδυνα, ο Ζυγκερίδης δε βρήκε για λίγο την μπάλα που κατέληξε στον Κυριάκη, που άργησε να εκτελέσει, ενώ υπήρξαν και κάποιες διαμαρτυρίες για ανατροπή του στην αντίπαλη περιοχή. Στο 22ο λεπτό, ο Παπανίκου έπιασε θαυμάσιο σουτ εκτός περιοχής, με την μπάλα να περνά ελάχιστα δίπλα από το "παράθυρο" του Πατσιογεώργου, ενώ δύο λεπτά αργότερα, ο Εθνικός είχε μια στιγμή που πυροδότησε θύελλα διαμαρτυριών των γηπεδούχων. Συγκεκριμένα, μετά από καθαρή περίπτωση φάουλ για την Αναγέννηση, οι φιλοξενούμενοι έφυγαν στην κόντρα, ο Καρτσαμπάς πλάσαρε από μακριά τον εξελθόντα Μπαλαούρα, και ενώ η μπάλα είχε κατεύθυνση προς το τέρμα, ο Κρυεμάδι την έσπρωξε στην ανυπεράσπιστη εστία, αλλά ήταν εκτεθειμένος και το γκολ ακυρώθηκε. Οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν το ματς και στο 33ο λεπτό, με τον Καρτσαμπά να έχει ένα αδύναμο σουτ που έλεγξε ο Μπαλαούρας. Στο 36', επικίνδυνη σέντρα στην περιοχή της Αναγέννησης πέρασε από όλους, για να φτάσουμε στο 38ο λεπτό, όταν ο Εθνικός άνοιξε το σκορ, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ και αδράνεια της άμυνας της "Α", ο Γιαννίτσης βρέθηκε αμαρκάριστος και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για το 0-1. Στα τελευταία λεπτά, η Αναγέννηση πίεσε για την ισοφάριση, και στο 44ο λεπτό, ο Μουσιωτίτσας έπιασε φοβερό σουτ από το ύψος της περιοχής, όμως ο Πατσιογεώργος με εξαιρετική επέμβαση έδιωξε σε κόρνερ. Από την εκτέλεση του κόρνερ, ο Πλαστουργός βρέθηκε αμαρκάριστος, όμως έστειλε την μπάλα άουτ, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία, με 0-1 να παραμένει.

Στο δεύτερο μέρος, η Αναγέννηση παρουσιάστηκε ασύνδετη και με μεγάλες αποστάσεις ανάμεσα στις γραμμές, με την αναγκαστική αποχώρηση του Μανιώτη λίγο πριν την ανάπαυλα, να παίζει ανασταλτικό ρόλο για να κρατήσει την μπάλα στο κέντρο, κάτι που προσπάθησε να εκμεταλλευτεί ο Εθνικός, βγαίνοντας στην κόντρα επίθεση. Στο 49ο λεπτό, μετά από κόρνερ της "Α", ο Καρτσαμπάς στην κόντρα επίθεση, σούταρε διαγώνια με την μπάλα να περνά άουτ. Στο 54ο λεπτό, ο πολύ δραστήριος Καρτσαμπάς σέντραρε επικίνδυνα, με τον Παπανίκου να κόβει σωτήρια προ του Σεχολλάρι. Η Αναγέννηση άργησε πολύ να φανεί επιθετικά στην επανάληψη, με την πρώτη της καλή στιγμή να έρχεται στο 73ο λεπτό, όταν ο Πλαστουργός βρήκε χώρο και σούταρε έξω από την περιοχή, με τον Πατσιογεώργο να μπλοκάρει σταθερά. Αυτή ήταν ίσως και η μόνη αξιόλογη επιθετική προσπάθεια της ομάδας μας, που όσο περνούσε η ώρα έβγαζε νεύρα, με τον Εθνικό, από τη μεριά του, να παίζει με το χρόνο και να καθαρίζει τις μπάλες που πλησίαζαν στην περιοχή του χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα. Μετά από αρκετές καθυστερήσεις, δυνατές μονομαχίες και εντάσεις, το παιχνίδι έληξε με το 0-1 να παραμένει υπέρ του Εθνικού, που πήρε μια υπερπολύτιμη νίκη. Η Αναγέννηση, από τη μεριά της, οφείλει να ανασυνταχθεί και να δει το επόμενο ματς που έρχεται σε λίγες μέρες, κόντρα στην επίσης επικίνδυνη ομάδα της Νέας Αρτάκης, που έχει ξεκινήσει στο Πρωτάθλημα με 3 στα 4.

Θα ακολουθήσει πλούσιο φωτορεπορτάζ του παιχνιδιού, αλλά και βίντεο με δηλώσεις και τα στιγμιότυπα του παιχνιδιού.

Διαιτητής : Τζάμος Δήμος (Καστοριάς)  Βοηθοί : Μιχαλας Γεράσιμος (Κέρκυρας) - Τσάγκας Κωνσταντίνος (Καστοριάς)  Παρατηρητής : Γιαννουλάκης Γιώργος

Αναγέννηση Άρτας (Αγγέλης) : Μπαλαούρας, Παπανίκου, Μπεκατώρος, Λισγάρας, Γιαλεδάκης, Πλαστουργός, Κυριακής, Μανιώτης (41' λ.τρ. Παππάς), Ζυγκερίδης, Σακκάς (82' Παπακίτσος), Μουσιωτίτσας (82' Παπαδόπουλος)

Εθνικός Ν. Κεραμιδίου (Μόρας): Πατσιογεώργος, Κόλα, Λαμπίρης (60' Ιντζόγλου), Γιαννίτσης, Χατζής, Ζουκάν, Παπαδόπουλος (74' Ιγγλέζος), Σεχολλάρι (60' Β. Τουλίκας), Κρυεμάδι, Καρτσαμπάς (86' Ζωβλήκας), Κλιγγόπουλος